[ Pobierz całość w formacie PDF ]
Wstęp
Każdy z nas dostaje blok marmuru na poczÄ…tku swojego życia i wszystkie narzÄ™dzia potrzebne, by zamienić go w dzieÅ‚o sztuki. Możemy wlec ten blok za sobÄ…, nigdy go nie dotykajÄ…c. Możemy skruszyć go na żwir albo uksztaÅ‚Âtować w unikalnÄ… rzeźbÄ™. Wokół siebie widzimy przykÅ‚ady wielu ludzi — dzieÅ‚a życiowe skoÅ„czone lub niedokoÅ„czone; jedne inspirujÄ…, inne ostrzegajÄ…... PrzyÂchodzi moment, że rzeźby sÄ… prawie gotowe. Jest to czas na wygÅ‚adzanie i poÂlerowanie tego, nad czym pracowaliÅ›my przez lata. Wtedy wÅ‚aÅ›nie mamy szanÂsÄ™ na najwiÄ™kszy postÄ™p, lecz by mógÅ‚ siÄ™ on dokonać, musimy przekroczyć poczucie upÅ‚ywu czasu. Jest tak, ze czÅ‚owiek zawsze może mieć albo wymówki, albo... zdrowie, dÅ‚ugowieczność, zrozumienie, przygodÄ™, radość, speÅ‚nienie i szczęście. KsztaÅ‚tujemy wÅ‚asne życie poprzez moc swoich wyborów.
Å»yczÄ™ Ci z caÅ‚ego serca, aby Twoje życie byÅ‚o „wybornym" dzieÅ‚em sztuÂki! MojÄ… wizjÄ… jest zwerbowanie Ciebie do grona artystów życia — ludzi Å›wiadomych, zdrowych i szczęśliwych.
Wybór miÄ™dzy życiem wielkim a nijakim należy do Ciebie. Masz w dÅ‚oni wszystkie potrzebne karty; musisz wybierać jasno i Å›wiadomie. Możesz wyÂbrać bycie czÅ‚owiekiem dobrym, pogodnym, uczciwym, szczerym, ale możesz też wybrać życie marudnego egoisty — obojÄ™tnego i powierzchownego. Masz wybór miÄ™dzy iluzjÄ…, Å›wiatem pozorów a Å›wiatem prawdy i Å›wiatÅ‚a. ÅšwiadoÂme życie zaczyna siÄ™ od szacunku dla rzeczywistoÅ›ci — szacunku dla faktów i prawdy. Co jest, jest; nie ma, czego nie ma. Taka Å›wiadomość rzeczywistoÂÅ›ci jest zawsze źródÅ‚em wolnoÅ›ci, siÅ‚y i spotÄ™gowanych możliwoÅ›ci. JesteÅ› tu po to, by Å›wiadomie uczestniczyć w procesie wÅ‚asne) ewolucji, by rozwinąć w peÅ‚ni swój potencjaÅ‚, by dokonywać wÅ‚aÅ›ciwych wyborów, by kochać, uczyć siÄ™ i rozwijać duchowo. WierzÄ™, że duchowość oznacza troskÄ™ o Å›wiadomość, jej potrzeby i rozwój. Zatem każdy, kto oddaje siÄ™ rozwojowi osobowoÅ›ci, kto pogÅ‚Ä™bia i buduje swojÄ… samoÅ›wiadomość oraz dąży do samopoznania, kto siÄ™ga po tego typu książkÄ™ — znajduje siÄ™ na Å›cieżce duchowej.
Arabskie przysÅ‚owie mówi, ze można przyprowadzić wielbÅ‚Ä…da do wodoÂpoju, ale napić siÄ™ wody musi sam. NapisaÅ‚am ten poradnik w intencji doÂprowadzenia Ciebie do wodopoju nowej wiedzy — wypić, czyli dokonać zmian, musisz sam.
My, którzy byliÅ›my w obozach koncentracyjnych, pamiÄ™tamy ludzi, którzy pocieÂszali swoich współwięźniów, dzielili siÄ™ z nimi ostatnim kÄ™sem chleba. Być może byÅ‚o ich niewielu, ale stanowiÄ… dowód na to, ze można czÅ‚owieka obrabować ze wszystkiego, oprócz jednego — nie można mu zabrać wolnoÅ›ci — wolnoÅ›ci wyboru postawy, niezależnie od okolicznoÅ›ci, wolnoÅ›ci wyboru Å›cieżki, która bÄ™dzie szedÅ‚.
Victor Frankl
JesteÅ› wolnym czÅ‚owiekiem. MÄ…drze i rozważnie wybieraj Å›cieżkÄ™, któÂrÄ… bÄ™dziesz szedÅ‚. Mam nadziejÄ™, że książka, którÄ… trzymasz w rÄ™kach, bÄ™dzie dobrym towarzyszem na te) drodze i pomoże Ci dobrze przeżyć życie — Å›wiadomie i godnie, pÅ‚ynÄ…c z nurtem wszechobecnego piÄ™kna i doÂbra. Znajdziesz tu sposoby pozwalajÄ…ce wieść bogatsze i bardziej radosne życie, wypeÅ‚nione pokojem i satysfakcjÄ…. PamiÄ™taj, że maÅ‚a różnica może uczynić znaczÄ…cÄ… zmianÄ™ w jakoÅ›ci Twojego życia. Szukaj tej różnicy...
Ten przewodnik po życiu możesz wziąć wszÄ™dzie. OtwierajÄ…c go na dowolÂnej stronie, natychmiast znajdziesz coÅ›, co CiÄ™ wzmocni, pobudzi CiÄ™ do dziaÅ‚ania, podsunie dobry pomysÅ‚ czy rozwiÄ…zanie problemu, zharmonizuÂje ciaÅ‚o, umysÅ‚ i duszÄ™, przywoÅ‚a miÅ‚ość, pogodÄ™ ducha i dobry humor, któÂre sÄ… w Tobie. Każda strona poprowadzi CiÄ™ ku odkrywaniu drzemiÄ…cego w Tobie bogactwa wewnÄ™trznych możliwoÅ›ci. Każda strona zawiera prakÂtycznÄ… radÄ™ pozwalajÄ…cÄ… uczynić życie spokojniejszym, zdrowszym, szczęśÂliwszym. WierzÄ™, ze niczego nie osiÄ…ga siÄ™ przez bezmyÅ›lne korzystanie z życia, ale poprzez rozmyÅ›lne stawianie czoÅ‚a kolejnym wyzwaniom.
Nie sÄ…dzÄ™, żebym na tych stronach wymyÅ›liÅ‚a coÅ› nowego czy wielce orygiÂnalnego. Tak siÄ™ zÅ‚ożyÅ‚o, ze w ciÄ…gu dwóch dekad pracy nad sobÄ… miaÅ‚am przywilej spotkać wielu wspaniaÅ‚ych nauczycieli, którzy otworzyli serce na pilnÄ… uczennicÄ™, jakÄ… jestem, i nie szczÄ™dzili mi bogactwa swojej wiedzy i doÂÅ›wiadczeÅ„. Oni umieli szczodrze dawać, a ja umiaÅ‚am od nich przyjmować. Im w hoÅ‚dzie zebraÅ‚am to, co sprawdza siÄ™ i przynosi dobre rezultaty. To oni nauczyli mnie, że najlepszÄ… metodÄ…, abym lepiej poczuÅ‚a siÄ™ i funkcjonowaÂÅ‚a, jest spoglÄ…danie wewnÄ…trz siebie. Te proste sposoby staÅ‚y siÄ™ integralnÄ… częściÄ… mojego codziennego życia, wiÄ™c — zgodnie z zasadÄ… „podaj dalej!" — przekazywaÅ‚am te nauki wszystkim, którzy przychodzili na moje seminaria i chcieli mnie sÅ‚uchać. Teraz przekazujÄ™ je Warn, którzy chcecie czytać...
Wszystko już byÅ‚o prócz nas — sny kopiowane od lat. Jak tu odcisnąć swój Å›lad, jak już każda myÅ›l, każda myÅ›l już byÅ‚a? Jak zostawić cos, czego już nie zeÂtrze czas?
Tak zaÅ›piewaÅ‚ mi dzisiaj Ryszard Rynkowski. WÅ‚aÅ›nie wróciÅ‚am z koncerÂtu tego niezwykÅ‚ego artysty — jego muzyka ubrana w peÅ‚ne mÄ…droÅ›ci żyÂciowej teksty Jacka Cygana poruszyÅ‚a mnie bardzo gÅ‚Ä™boko. DÅ‚ugo pÅ‚akaÂÅ‚am ze wzruszenia, bo dotknęła mnie nadzieja swoim magicznym muÅ›niÄ™ciem. Nadzieja na lepszy Å›wiat. ProszÄ™, zostaw po sobie Å›wiat w duÂżo lepszym stanie, niż go zastaÅ‚eÅ›. To bÄ™dzie Twój Å›lad....
Ewa Foley
Warszawa, marzec 2002
Uważaj na swoje myśli, stają się słowami. Uważaj na swoje słowa, staja się czynami. Uważaj na swoje czyny, staja się nawykami. Uważaj na swoje nawyki, stają się charakterem. Uważaj na swój charakter, on staje się Twoim losem.
Frank Outlaw
Powiedz światu TAK
Na to, jaki jest Å›wiat, wpÅ‚ywu nie masz, ale możesz wpÅ‚ynąć na to, jak na ten Å›wiat zareagujesz. Mówienie TAK oznacza podjÄ™cie konstrukÂtywnych dziaÅ‚aÅ„, mówienie NIE oznacza kapitulacjÄ™. Wiele lat temu bryÂtyjska trenerka Diana Roberts powiedziaÅ‚a do mnie takie zdanie: „BuntoÂwnik nigdy nie wygrywa" (rebel never wins). Wtedy uÅ›wiadomiÅ‚am sobie, jak czÄ™sto mówiÅ‚am „nie". To jedno zdanie powiedziane we wÅ‚aÅ›ciwym momencie wyrwaÅ‚o mnie ze snu i na zawsze wyleczyÅ‚o z choroby buntoÂwania siÄ™. PrzestaÅ‚am walczyć z życiem. Zaczęłam kiwać gÅ‚owa i mówić TAK. Przyjęłam silne postanowienie, że w każdym doÅ›wiadczeniu znajdÄ™ coÅ› wartoÅ›ciowego.
W najtrudniej szych sytuacjach zadawalam sobie pytanie: Czego mnie to doświadczenie nauczyło? Jaki mogę zrobić z tego użytek? Jakie wnioski mogę wyciągnąć z tego wydarzenia?
Jakość mojego życia i stan mojego zdrowia znaczÄ…co siÄ™ podniosÅ‚y. OkaÂzaÅ‚o siÄ™ — ku mojemu zdumieniu — że wszechÅ›wiat jest doskonaÅ‚y taki, jaki jest. Wystarczy zgodzić siÄ™ na tÄ™ doskonaÅ‚ość przez powiedzenie maÂgicznego sÅ‚owa TAK.
Mówić TAK
To znaczy dziaÅ‚ać w przekonaniu, ze cokolwiek los Ci przyniesie, odÂnajdziesz w tym sens l cel. To znaczy korzystać ze swoich zasobów w taki sposób, by znaleźć konstruktywne wyjÅ›cie z każdej niekorzystnej czy trudnej sytuacji. Mówić TAK znaczy być elastycznym, rozważać różÂne opcje, uwrażliwić siÄ™ na kryjÄ…ce siÄ™ w sytuacji szansÄ™.
Płyń z prądem (go with the flow)
Â
Życie nie polega na tym, żeby wyrwać się prądowi, ale na tym, jak z nim płynąć.
Cud życia
To jest jedyne, bezcenne życie, jakie masz! To jest to — nie próba geÂneralna! Co z nim robisz? Czy żyjesz w peÅ‚ni, doceniajÄ…c jego piÄ™kÂno i cud, wykorzystujÄ…c każdÄ… chwilÄ™?
UmiejÄ™tność życia ze Å›wiadomoÅ›ciÄ… cudu może być Twoim najwiÄ™kÂszym odkryciem. Doznawanie cudów wynika z naturalnego sposobu życia w zgodzie z wrodzonymi zaletami, talentami i wartoÅ›ciami.
Postanów TERAZ, że ten rok bÄ™dzie najcudowniejszym rokiem TwoÂjego życia. A nastÄ™pny bÄ™dzie jeszcze cudniejszy!Praca nad sobÄ…
Im bardziej pracujesz nad sobÄ… i nad swoim życiem, im peÅ‚niejszÄ… odÂpowiedzialność przyjmujesz za tworzenie siebie, tym wiÄ™cej masz enerÂgii witalnej oraz tym wiÄ™ksze stajÄ… siÄ™ Twoje oczekiwania. Chciej wiÄ™cej! Oddychaj gÅ‚Ä™biej! Åšmiej siÄ™ gÅ‚oÅ›niej! Kochaj mocniej! Ufaj bardziej! Å»yj odważniej!
Jakie jest Twoje podstawowe przekonanie (metafora) na życie?
Życie jest .............................................................................. (dokończ to zdanie)
A gdybyÅ› myÅ›laÅ‚, że życie jest taÅ„cem? Zabawa? Wyborem? Cudowna niespodziankÄ…? Oceanem obfitoÅ›ci, do którego możesz przyjść z Å‚yÂżeczkÄ…, szklankÄ…, kubÅ‚em, wannÄ… lub... podjechać cysternÄ…?
Życie jest...
Życie jest darem... przyjmij go.
Życie jest przygoda... wyjdź jej naprzeciw.
Życie jest zagadka... rozwiąż ją.
Życie jest grą... podejmij ją.
Życie jest walka... staw jej czoło.
Życie jest pięknem... chwal je.
Życie jest rebusem... znajdź rozwiązanie.
Życie jest okazją... skorzystaj z niej.
Życie jest przykrością... zaznaj jej.
Życie jest pieśnią... zaśpiewaj ją.
Życie jest celem... osiągnij go.
Życie jest misją... wypełnij ją.
(Autor anonimowy)
Przeczytaj powoli te spostrzeżenia — to prawdziwa filozofia, którÄ… możÂna zastosować w życiu. To mÄ…drość, która zapewni Ci zdrowie i bogaÂctwo. To fundament, na którym możesz zbudować spokój Twojej duszy.
Celem życia jest życie z celem
Cele sÄ… częściÄ… ludzkiej natury. Nie można bez nich żyć. IstniejÄ… tylÂko dwie możliwoÅ›ci: albo sam planujesz swoje życie, albo robiÄ… to za Ciebie inni.
Â
Każdy organizm ma w życiu jeden i tylko jeden cel: rozwinąć swój potencjał.
Rollo May
Â
Cele stawiaj sobie, a nie życiu!
Siła życiowego celu
Ten, kto wie, dlaczego żyje, nie troszczy się o to, jak żyć.
Fryderyk Nietzscbe
MyÅ›lÄ™, ze zwariowaÅ‚abym, gdybym nie byÅ‚a użyteczna. Å»ycie jest puÂste, jeżeli me jesteÅ›my użyteczni. WierzÄ™, ze urodziÅ‚am siÄ™ po to, aby do czegoÅ› siÄ™ przydać na tej planecie, być użyteczna. WierzÄ™, że każÂdy z nas zostaÅ‚ stworzony, aby wypeÅ‚nić pewna misjÄ™, i to wÅ‚aÅ›nie ona daÂje siÅ‚Ä™, inspiracjÄ™ i nadaje życiu sens.
SiÅ‚a życiowego celu Å‚Ä…czy ludzi, którzy zyskali sÅ‚awÄ™ we współczesnym Å›wiecie: MatkÄ™ TeresÄ™, Walta Disneya, Nelsona MandelÄ™ i wielu inÂnych. Jednak na Å›wiecie żyje wielu nieznanych, anonimowych ludzi — goÂspodyÅ„ domowych, artystów, nauczycieli — którzy przez caÅ‚e życie budujÄ… lepszy Å›wiat dla nastÄ™pnych pokoleÅ„.
Dr Bernie Siegel w swoim bestsellerze MiÅ‚ość, medycyna i cuda opowiaÂda o swoim przeÅ‚omowym odkryciu podczas leczenia chorych na raÂka: „Jednym z najpowszechniejszych zwiastunów raka jest (...) uczucie pustki i brak celu w życiu".
Jaki jest Twój życiowy cel?
PotÄ™ga życiowego celu może z pewnoÅ›ciÄ… przynieść Ci sÅ‚awÄ™ i fortunÄ™. Prawdziwe bogactwo to jednak sposób, w jaki próbujesz nadać znaÂczenie i sens swojemu życiu. Nie szukaj sensu życia — nadaj mu sens! OkreÅ›lenie Twojego życiowego celu pomoże Ci dostÄ…pić tej jedynej moÂcy, która naprawdÄ™ siÄ™ liczy: pewnoÅ›ci posuwania siÄ™ do przodu, podejmoÂwania ryzyka, spÄ™dzania życia, o jakim marzysz, w poczuciu, ze pokonasz wszystkie przeszkody. To moc Twojej duszy. Cel życiowy opiera siÄ™ na Twoim wkÅ‚adzie; wykorzystuje Twoje dary i talenty; ma znaczenie; przyÂnosi radość; jest staÅ‚y.
Zapisuj jak najwiÄ™cej różnych celów, Pisz, pisz i jeszcze raz pisz. DzieÂsiÄ…tki, setki celów. Załóż swój Dzienniczek przyszÅ‚oÅ›ci, a w nim na każÂdej stronie spisuj swoje cele. PamiÄ™taj, że cele majÄ… różny okres „wylÄ™gaÂnia". Niektóre osiÄ…ga siÄ™ szybko, a inne po wielu latach.
We wszechÅ›wiecie realizuje siÄ™ to, na co wszechÅ›wiat jest gotowy. Richard Attenborough miaÅ‚ pomysÅ‚ na film o Ghandim na caÅ‚e dwaÂdzieÅ›cia lat przed realizacjÄ… tego obrazu. WyznaczyÅ‚ sobie cel i byÅ‚ gotów go zrealizować, ale Å›wiat nie byÅ‚ na to przygotowany. Kiedy Å›wiat byÅ‚ w koÅ„cu gotowy na przyjÄ™cie filmu o wielkim przywódcy Hindusów, wszyÂstko znalazÅ‚o siÄ™ na swoim miejscu, a Ben Kingsley mógÅ‚ zagrać rolÄ™ inÂdyjskiego mÄ™drca — dwadzieÅ›cia lat wczeÅ›niej byÅ‚ jeszcze dzieckiem...
Czy znasz swoje marzenia?
Czy możesz opisać je jednym zdaniem? Gdybyś mógł uczynić tylko jedną znaczącą rzecz dla świata, co by to było? Która z Twoich zalet pomoże Ci najbardziej w realizacji tego marzenia? Od czego zaczniesz? Jakie umiejętności powinieneś rozwinąć?
Żeby coś umieć, trzeba:
* zauważyć
* chcieć
* uwierzyć
* wiedzieć jak
* ćwiczyć
Analfabetami XXI wieku będą nie ci, którzy nie umieją czytać i pisać, lecz ci, co nie potrafią się uczyć, oduczać i uczyć na nowo.
Alvin Toffler
Nigdy, nigdy, nigdy nie przestawaj marzyć!
Ośmiel się marzyć
Marzenia stanowią podstawę do postawienia celów.
Kim chciaÅ‚eÅ› zostać w życiu, gdy byÅ‚eÅ› dzieckiem? WiÄ™kszość z nas zaÂplanowaÅ‚a swoje życie, gdy byliÅ›my bardzo mali. Ja marzyÅ‚am o egzoÂtycznych krajach i podróżach, o nieznanych kontynentach i ich rdzennych mieszkaÅ„cach. Jako maÅ‚a dziewczynka z wypiekami na twarzy czytaÅ‚am TomÂka w krainie kangurów i marzyÅ‚am o Australii. Gdy majÄ…c 32 lata zostaÅ‚am żonÄ… Australijczyka i gdy po raz pierwszy przytuliÅ‚am misia koala, marzenie staÅ‚o siÄ™ rzeczywistoÅ›ciÄ…. Kilka lat później spotkaÅ‚am aborygeÅ„skiego przyÂwódcÄ™ Burnam Burnam, który nauczyÅ‚ mnie wchodzenia w „dreamtime" (Å›wiat marzeÅ„), umożliwiÅ‚ spotkanie z delfinami (Ty też możesz z nimi poÂpÅ‚ywać korzystajÄ…c z kasety pt. Sen z delfinami) i zaprosiÅ‚ na „walkabout" (spacer bez celu). Teraz co roku na australijskÄ… wiosnÄ™ (październik) zabieÂram grupÄ™ marzycieli na antypody. Zapraszam też Ciebie!
Gdy miaÅ‚am 48 lat siedziaÅ‚am z szamanem plemienia Nawajo w KaÂnionie de Chelly (Arizona, USA), sÅ‚uchajÄ…c legendy o jego przodÂkach. W sÅ‚ynnej Monument Valley miaÅ‚am przywilej wysÅ‚uchania potężÂnej pieÅ›ni stworzenia w jÄ™zyku Nawajów. W tym roku jadÄ™ do Afryki, by odwiedzić jej cuda natury. W roku 2003 (może 2004) czeka na mnie Ameryka PoÅ‚udniowa i podróż Å›ladami Inków w Peru z szamanami peruÂwiaÅ„skimi tradycji Q'ero (Cuzco, czyli inkaski „pÄ™pek wszechÅ›wiata", MaÂchu Picchu, jezioro Tititaca). MarzÄ™ o tym od lat... A może pojedziesz ze mnÄ…? OÅ›miel siÄ™ marzyć!
Poniższe pytania...
... wyjaÅ›niÄ… Ci, czego naprawdÄ™ oczekujesz od swojego życia. Najpierw przeczytaj je uważnie, bez zapisywania. Zastanów siÄ™ nad odpowiedziami - daj sobie czas. Niech Twój umysÅ‚ pracuje we wÅ‚asnym rytmie. Poszukaj cichego miejÂsca, gdzie nikt Ci nie przeszkodzi.
* Jak chciałbyś zostać zapamiętany?
* O czym zawsze marzyłaś, by ofiarować światu?
* Gdy patrzysz na swoje życie, co uważasz za swój największy w nie wkład?
* Kiedy ludzie mysia o Tobie, które z Twoich cech zauważają?
* Czego naprawdę oczekujesz od swojego życia i swojej pracy?
Po chwili namysłu przeczytaj ponownie pytania i zapisz odpowiedzi.
Więcej pytań
Czego oczekujÄ™ od życia? Czego najbardziej bym sobie życzyÅ‚a? Co chciaÅ‚bym osiÄ…gnąć? Co chcÄ™ robić? Co chcÄ™ mieć? Kim chcÄ™ być? JaÂkÄ… osobÄ… chcÄ™ być? Jakie umiejÄ™tnoÅ›ci chcÄ™ zdobyć? Jakie cechy charakteÂru rozwinąć?
Odpowiedz na te pytania jak najobszerniej. PomyÅ›l o wszystkim, co chciaÅ‚byÅ› osiÄ…gnąć, otrzymać czy doÅ›wiadczyć. Zapisz to wszystko, najlepiej w swoim specjalnym zeszycie; nawet to, co wydaje siÄ™ nierealne, Nie staraj siÄ™ przy tym wprowadzać żadnej hierarchii ważnoÅ›ci. WÅ‚aÅ›ciÂwie wytyczone cele powinny być mÄ…dre, czyli:
* wymierne — musisz umieć rozpoznać, kiedy je osiągnąłeś (po czym poznasz, że to już?);
* osiągalne — możliwe do zrealizowania;
* uzgodnione — z sobą samym (musisz być przekonany do pomysłu i bardzo pragnąc, żeby się udało!);
* realne — możliwe do wykonania w czasie, którym dysponujesz;
* precyzyjne — jasne i jednoznaczne.
NastÄ™pnym krokiem jest hierarchizacja celów. Musisz zdecydować, któÂre z nich sÄ… dla Ciebie najważniejsze, a nastÄ™pnie dla każdego z nich opracować kierunki dziaÅ‚ania, czyli cele poÅ›rednie,
Zasada wkładu
Celem życia jest rozwijanie się i wnoszenie czegoś samym sobą.
Wyznaczenie osobistych celów w każdym obszarze wÅ‚asnego życia jest bardzo ważne, ale nastÄ™pna faza Twojego rozwoju opiera siÄ™ na zaÂsadzie wkÅ‚adu; nagrody nastÄ™pujÄ… po zasÅ‚ugach — branie po dawaniu, a wyÂwieranie wrażenia po dokonaniu czegoÅ› ważnego.
Zanim okreÅ›lisz, czego chcesz, musisz ustalić, co sam możesz zaofiaÂrować. Co szczególnego wnosisz ze sobÄ…? Co unikalnego wypÅ‚ywa z Twojej osoby? Co można by nazwać Twoim indywidualnym wkÅ‚adem, który tylko Ty możesz wnieść w ten Å›wiat?
Zrób listę swoich wyjątkowych talentów
JesteÅ› mieszaninÄ… naturalnych predyspozycji l talentów, z którymi siÄ™ uroÂdziÅ‚eÅ›, wiedzy, którÄ… nabyÅ‚eÅ›, l umiejÄ™tnoÅ›ci, które rozwinÄ…Å‚eÅ›. Masz osoÂbowość, zmieniajÄ…cÄ… siÄ™ z upÅ‚ywem lat, i dojrzaÅ‚y intelekt. JesteÅ› normalÂnym, cudownym czÅ‚onkiem rodziny ludzkiej, jednoczeÅ›nie różniÄ…cym siÄ™ od innych. Na czym polega twoja wyjÄ…tkowość? Co umiesz robić dobrze?
SporzÄ…dź listÄ™ wszystkiego, co bardzo lubisz robić i w czym wyrażajÄ… siÄ™ Twoje niepowtarzalne uzdolnienia. Zacznij je realizować i wykoÂrzystywać w sÅ‚użbie bliźnim. NagrodÄ… bÄ™dzie stale wzrastajÄ…cy szacunek dla siebie i wysoka samoocena.
To Ty kreujesz swoje życie poprzez Każdy dokonywany wybór
Wszystko i wszyscy sÄ… obecni w Twoim życiu z Twojego wÅ‚asnego wyÂboru. Zawsze masz wybór, nawet wtedy kiedy wydaje Ci siÄ™, ze go nie masz. Nie kontroluj rezultatów, jakie chcesz uzyskać, tylko wybory, jaÂkich dokonujesz po drodze. A kiedy nie wiesz, co wybrać — wybierz poÂczucie humoru!
Ty i tylko Ty jesteÅ› w tej komfortowej, wÅ‚adczej pozycji, z której moÂżesz dokonywać Å›wiadomych wyborów w swoim życiu. Twoje wyboÂry zawsze sÄ… dla Ciebie dobre, bo Ty dobrze wiesz, co jest dla Ciebie najÂlepsze.
Na każdym etapie życia wyznaczanie celu i kierunku swoich poczynaÅ„ jest bez wÄ…tpienia dokonywaniem wyboru, przynoszÄ…cego najwiÄ™kÂsze zyski. Potencjalnie najwiÄ™ksze możliwoÅ›ci wyboru mamy w sferze oso...
[ Pobierz całość w formacie PDF ]